Lista mailingowa

10 pomysłów na lead magnet

lead magnet freebie pomysły

Jeśli prowadzisz lub planujesz prowadzić własny newsletter, to jednym z kluczowych elementów,  na który powinnaś zwrócić uwagę jest tzw. lead magnet, czyli prezent za zapis.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, co to jest lead magnet, czy warto go mieć oraz jakie cechy powinien spełniać idealny lead magnet, to odwiedź ten artykuł.

A tutaj porozmawiamy o tym, jakie formaty lead magnetów masz do wyboru i skąd wziąć pomysł na temat (również jeśli sprzedajesz produkty fizyczne).

Jaki format wybrać? 10 pomysłów na lead magnet

Zacznę od dwóch pytań do Ciebie.

Ile darmowych ebooków już ściągnęłaś z internetu? Masz odpowiedź? To teraz drugie pytanie: ile z nich przeczytałaś?

Jakiekolwiek liczby nie padły w twojej głowie, to smutna prawda jest taka, że większość z nas nie konsumuje pobranych darmowych ebooków. Dlaczego? Zostawiamy je na później – bo jak je mamy na swoim dysku komputera, to wiemy, że już nigdy z niego nie znikną. Być może do tego dochodzi efekt, że jak coś jest bezpłatne, to mniej się tym przejmujemy.

A ponieważ nam zależy na tym, aby nasz lead magnet był skonsumowany, to chciałabym zaproponować ci 10 formatów innych, niż ebook.

1. Bezpłatny kurs emailowy

Czyli seria maili ułożona w formułę mini-kursu, które wyślesz automatycznie do osoby, która zapisze się na twoją listę.

Ja sama korzystam z takiej formy lead magnetów i uważam, że jest atrakcyjna dla odbiorców. Jednocześnie, daje możliwość kilkukrotnego „zapukania” do skrzynki swojego nowego subskrybenta.

2. Wydarzenie online na żywo (webinar, warsztat, szkolenie)

Jeśli często bywasz w internecie, to z pewnością spotkałaś się z reklamą tego typu wydarzeń. Mechanizm zawsze jest ten sam: aby wziąć udział w bezpłatnym wydarzeniu, musisz podać swojego maila i wyrazić zgodę na przesyłanie ofert od danej marki.

Dobra wiadomość jest taka, że ty też możesz zrobić webinar lub szkolenie na żywo (jak je nazwiesz, to już pozostawiam tobie). Temat spotkania będzie zależał od tego, w jakiej branży działasz, natomiast warto pamiętać o dwóch schematach, które możesz zastosować alternatywnie:

  1. pomagamy naszemu idealnemu klientowi spełnić jedną potrzebę lub rozwiązać jeden problem, pozostałe potrzeby i problemy rozwiązujemy w płatnych produktach lub
  2. na bezpłatnym spotkaniu opowiadamy o tym, co trzeba zrobić, a w płatnych produktach przekazujemy wiedzę jak to zrobić.

Z technicznych spraw – do przeprowadzenia webinaru będziesz potrzebowała platformy, która „udźwignie” spotkanie na kilkadziesiąt lub kilkaset osób. Jest do tego szereg programów na rynku. Ja korzystam z Zooma (można wykupić subskrypcję na jeden miesiąc, ceny zaczynają się od $14 w zależności od tego, ilu uczestników na spotkaniu przewidujesz).

3. Nagranie wideo

Jeżeli z jakiegoś powodu masz opory przed spotkaniem na żywo, to możesz swoim nowym subskrybentom zaproponować nagranie wideo, które przygotujesz wcześniej i umieścisz na odpowiedniej platformie (najpopularniejsze to YouTube i Vimeo).

Z pewnością to oszczędzi ci stresu i na początek jest świetną alternatywą dla występów live.

4. Wyzwanie

Troszkę już oklepane, ale ciągle żywe wyzwania nadal potrafią przyciągnąć sporą grupę zainteresowanych na naszą listę. Co jest istotne, to aby faktycznie skupić się w wyzwaniu na rozwiązaniu jakiejś kwestii ważnej dla naszych odbiorców. 3-5 dni to idealny czas, aby zrobić coś konkretnego i to możesz osiągnąć ze swoimi potencjalnymi klientami.

Dodatkowym plusem wyzwań są spotkania na żywo (oczywiście online) z uczestnikami. Największą zaletą takich spotkań jest możliwość osobistego poznania cię przez odbiorców. A to automatycznie zwiększa poziom zaufania i bliskości.

5. Fragment twojego produktu

Jeśli masz już gotowy produkt i jest to coś, co można pofragmentować, to warto zaproponować jego „kawałek” jako lead magnet. Wtedy masz pewność, że na Twoją listę trafiają osoby faktycznie zainteresowane konkretnym produktem, który masz w sprzedaży.

Co to może być? Fragment Twojej książki lub nagrania jeden moduł kursu. Może to być też dostęp do całości, ale limitowany czasowo, np. na 3 dni.

6. Limitowany dostęp do jakichś treści

Jeśli tworzysz dużo treści (tekst, audio, czy wideo – nie ma znaczenia), to możesz dać dostęp do pewnej części tych treści tylko swoim aktywnym subskrybentom.

Taką strategię stosuje np. Marek Jankowski w swoim Klubie Małej Wielkiej Firmy. Możesz mieć dostęp do tych materiałów, jeśli jesteś w „klubie”, co w praktyce oznacza bycie subskrybentem newslettera Marka.

7. Nagranie audio

Coraz większa popularność podcastów nie bierze się znikąd. Możemy ich słuchać w chwilach, kiedy robimy coś niewymagającego naszej pełnej uwagi, np. prowadzimy samochód, sprzątamy, gotujemy.

Możesz ten trend wykorzystać tworząc materiał audio, który może być niczym innym, niż nagranym ebookiem. Warto pamiętać, że w materiałach stricte audio ogromne znaczenie ma jakość dźwięku i o to trzeba zadbać technicznie.

8. Szablon / instrukcja krok po kroku

Szablon lub instrukcja może dotyczyć właściwie wszystkiego – od produktów fizycznych do poradników życiowych i biznesowych.

Taki lead magnet może być zwłaszcza przydatny, jeśli coś produkujesz, np. wytwarzasz produkty rękodzielnicze. Możesz udostępnić swoim odbiorcom instrukcję, jak coś zrobić samodzielnie i wykorzystać ich zainteresowanie, aby zaproponować sprzedaż innych, bardziej skomplikowanych, wyrobów.

9. Kalkulator / arkusz kalkulacyjny

Ten pomysł jest dedykowany dla osób, które mogą innym pomóc „z liczbami”. To wcale nie oznacza, że musisz mieć biznes związany z finansami czy księgowością. Można być kreatywnym i wymyślić coś obliczeniowego w innych branżach, np. „sprawdź, ile kalorii spaliłaś dziś sprzątając” albo „kalkulator spalania paliwa w Twoim samochodzie”.

10. Konsultacja osobista

Jeśli prowadzisz biznes oparty na indywidualnym doradztwie i jest to główna usługa, którą sprzedajesz, to możesz pomyśleć o czymś w rodzaju „darmowej próbki” pracy z Tobą.

Oferowanie darmowej konsultacji osobistej powinno być obwarowane dokładnymi zasadami, jeśli chodzi o zakres i czas trwania. W mojej ocenie taka bezpłatna konsultacja nie powinna przekraczać 20 minut. Jest to czas wystarczający do tego, abyś zapoznała się z problemem klienta, doradziła mu w jednej czy dwóch kwestiach i zdążyła zaproponować usługę płatną. Pamiętaj jednak, że konsultacja osobista oferowana w formie lead magnetu nie może być rozmową stricte sprzedażową.

Skąd wziąć pomysł na temat?

Tutaj już nic konkretnego nie mogę Ci doradzić nie znając Twojej działalności. Mam jednak kilka wskazówek, z których możesz skorzystać, aby dowiedzieć się, co może być świetnym tematem twojego lead magnetu:

  • Badanie idealnych klientów, ankiety, wywiady, czytanie ich komentarzy
  • O co ludzie Cię często pytają
  • Co jest dla nich interesujące
  • Czego Ty nie wiedziałaś jako osoba początkująca
  • Jakie narzędzia są przydatne do robienia czegoś (narzędziownik, checklista)
  • Jakiej instrukcji może potrzebować Twój klient?
  • Jeśli masz społeczność, to możesz zadać im pytanie, czego potrzebują
  • Research lead magnetów w Twojej branży (zwłaszcza za granicą)
  • Co ułatwi klientowi życie w kontekście korzystania z Twojego produktu
  • Co ułatwi klientowi decyzję zakupową, jeśli masz szeroką ofertę

Jaki lead magnet, jeśli sprzedajesz produkty fizyczne

Jeśli sprzedajesz produkty fizyczne, to możesz mieć szczególną trudność w wymyśleniu prezentu za zapis na newsletter. To, co ci proponuję, to kreatywne i szersze spojrzenie na pomysły, które przedstawiłam powyżej.

Malujesz obrazy? Może wyzwanie pt. „Obudź w sobie artystkę i zostań malarką na trzy dni” jest pomysłem dla Ciebie?

Wytwarzasz biżuterię? Może prosty poradnik, jak zrobić wieszak na kolczyki byłby przydatny dla twoich klientek?

Oprócz tego możesz jeszcze odwołać się do bardziej standardowych pomysłów funkcjonujących w branżach wytwórczych:

  • Próbka
  • Zniżka
  • Darmowa dostawa
  • Udział w konkursie
  • Dodatek (np. gratis przy zakupie produktu)

***

Podsumowując, praca nad lead magnetem to praca na co najmniej kilka dni. Skończyły się już czasy, kiedy ludzie będą dawali swoje dane osobowe w zamian za pdfa napisanego na kolanie. Internet jest teraz pełen darmowych i wartościowych treści.

Mocno jednak wierzę, że warto zainwestować swój czas w stworzenie czegoś prawdziwie wartościowego. Zaprocentuje to nie tylko lepszą konwersją na zapisy, ale i większą lojalnością subskrybentów.

A Ty jaki masz lead magnet? Podziel się linkiem w komentarzu.

Dobry artykuł? Podziel się z innymi:
0Shares

One Reply to “10 pomysłów na lead magnet”

  1. Bardzo pomocne opracowanie. Gratulujemy. Lead magnety powinny być dobrze dopasowane do grupy docelowej i stanowić dla nich wartościową ofertę, co zwiększa prawdopodobieństwo, że potencjalni klienci zechcą podzielić się swoimi danymi kontaktowymi w zamian za dostęp do nich. Skuteczne wykorzystanie lead magnetów może przyczynić się do zwiększenia bazy potencjalnych klientów, co może przekształcić się w większą sprzedaż i zyski dla firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *